| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d7b3da6e25123903177f9aabc805f6ef2244d436 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:30:10Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T17:42:22.460360295Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.3/0 |
| upload-time | 2026-05-31T00:32:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.3µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 291M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±10% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.89G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ± 6% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 395M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±24% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 782M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 456M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±18% |
| [Geomean] | 726M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.49G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.54G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29G ±88% |
| [Geomean] | 4.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 663k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.63G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.5G ±41% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 116M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±30% |
| [Geomean] | 144M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 302M ± 0% |
| [Geomean] | 313M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 944M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 860M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.81G ±196% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 712k |