| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | bc1da486f85109223fbec9153c6455a341ae35fe |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T02:45:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T07:32:38.730743922Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.31/0 |
| upload-time | 2026-05-31T14:20:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.0µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ±10% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.82GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 579M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±14% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.40G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.5G ±73% |
| [Geomean] | 12.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 218M ±27% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 464M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 465M ±17% |
| [Geomean] | 752M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.91G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.35G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.89G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79G ±80% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 691k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 6% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0G ±81% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 119M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±32% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 316M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 331M ±12% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.95G ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23G ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±111% |
| [Geomean] | 1.69G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 707k |