| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cedf3d5870ec3ab23ca9620cb2241949ff085bfe |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T23:14:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T11:25:11.318511862Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.36/0 |
| upload-time | 2026-05-31T16:59:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.27GB ±26% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77GB ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ±27% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.85GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±13% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 244M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 231M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 242M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3M ±60% |
| [Geomean] | 96.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.59G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 622M ±170% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.46G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02G ±77% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95M ± 5% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.7M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.9M ±50% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.44G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.73G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.15G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 141M ±79% |
| [Geomean] | 925M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.15M ±182% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.6M ±77% |
| [Geomean] | 37.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 605M ±177% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±79% |
| [Geomean] | 3.35G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.4M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.0M ±161% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.3M ±66% |
| [Geomean] | 101M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.30G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.3M ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 864M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±97% |
| [Geomean] | 312M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 749k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |