| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 555dd4691af3577b87d193bbd039f3b2bf7319a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:14:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T20:51:08.383047839Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.7/0 |
| upload-time | 2026-05-31T02:32:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.15GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.03GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 0% |
| [Geomean] | 3.26GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.14GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.08GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.03GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.47GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.42GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.28GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 64.9M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.33M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.84M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.2M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.59M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.87M ± 5% |
| [Geomean] | 11.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.83G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.07G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 867M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±18% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 248M ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.79M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 166M ±162% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.84M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 421M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 23.9M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.66M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 394M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 21.5M ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.46M ± 8% |
| [Geomean] | 34.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.07M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.45M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.99M ±20% |
| [Geomean] | 2.88M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.05G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 836M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.10G ±21% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 475k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.02M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 812k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±12% |
| [Geomean] | 956k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |