| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6796ebb2cb66b316a07998cdcd69b1c486b8579e |
| benchmarks-commit | dde2d6bd49fd6acf581889a5a6c2d11694c7be24 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 816199e421f743324e9c1c82bda22d1d0f53845c |
| experiment-commit-time | 2025-06-16T22:16:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-06-16T22:22:25.300584129Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250617.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250617.4/0 |
| upload-time | 2025-06-17T04:01:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.83GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.74GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.52GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.95GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.85GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.4M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 238M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.63M ±10% |
| [Geomean] | 81.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.08G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 746M ±224% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.96G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±54% |
| [Geomean] | 3.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84M ± 5% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.2M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.3M ±11% |
| [Geomean] | 192M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.84G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.4M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.27G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.8M ± 7% |
| [Geomean] | 775M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.2k ± 0% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.13M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74M ±13% |
| [Geomean] | 24.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 735M ±229% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±53% |
| [Geomean] | 2.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 82.8M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 69.5M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 4.77M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.6M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0M ±10% |
| [Geomean] | 76.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 839M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.3M ±269% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.0M ± 8% |
| [Geomean] | 226M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |