| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6796ebb2cb66b316a07998cdcd69b1c486b8579e |
| benchmarks-commit | dde2d6bd49fd6acf581889a5a6c2d11694c7be24 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3254c2bb8308690a88a9f62b7f51c84d80325e79 |
| experiment-commit-time | 2025-06-16T22:21:48Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-06-16T22:27:48.513278645Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250617.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250617.5/0 |
| upload-time | 2025-06-17T04:08:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.22GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.83GB ± 7% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.45GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80GB ±35% |
| [Geomean] | 5.28GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.24GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ±14% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 244M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.2M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 258M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.6M ±56% |
| [Geomean] | 101M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.70G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.9G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.96G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 470M ±107% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.46M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33M ± 2% |
| [Geomean] | 47.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 390M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 104M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 380M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 404M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6M ±36% |
| [Geomean] | 231M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.40G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 183M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.71G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.31G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 112M ±73% |
| [Geomean] | 982M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.24k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 738k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 730k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18M ±106% |
| [Geomean] | 37.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.7G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 504M ±113% |
| [Geomean] | 3.45G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.1M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.34M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.9M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.4M ±64% |
| [Geomean] | 104M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.56G ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 138M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.2M ±101% |
| [Geomean] | 366M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 737k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 728k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.11M |