| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6796ebb2cb66b316a07998cdcd69b1c486b8579e |
| benchmarks-commit | dde2d6bd49fd6acf581889a5a6c2d11694c7be24 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6c3b5a2798c83d583cb37dba9f39c47300d19f1f |
| experiment-commit-time | 2025-07-04T01:43:56Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-07-04T01:55:49.090713652Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250704.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250704.6/0 |
| upload-time | 2025-07-04T07:31:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.74GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.38GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.83GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 237M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.56M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 238M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.61M ± 5% |
| [Geomean] | 73.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.06G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.91G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±34% |
| [Geomean] | 2.61G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 45.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.1M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.9M ± 5% |
| [Geomean] | 175M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.63G ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.80G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.2M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.27G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.7M ± 4% |
| [Geomean] | 740M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55M ± 6% |
| [Geomean] | 18.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±39% |
| [Geomean] | 1.65G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.8M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9M ± 5% |
| [Geomean] | 62.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.0M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.5M ± 6% |
| [Geomean] | 209M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |