| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9d828e80fa1f3cc52de60428cae446b35b576de8 |
| benchmarks-commit | 5831832cd81027cc8588138488bccb5854e7261d |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 9f9d7b50e8c1a2c186b7b526222ba5499e6f36b0 |
| experiment-commit-time | 2025-07-30T15:33:02Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-07-31T17:34:19.22964512Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250801.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250801.2/0 |
| upload-time | 2025-08-01T00:37:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.88GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.59GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.81GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.01GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 576M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 303M ±15% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.87G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3G ±10% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 363M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 227M ±11% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 443M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 879M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.24G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 461M ±24% |
| [Geomean] | 780M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.31G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.88G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.56G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.64G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.98G ±74% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 672k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 694k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 6% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.0G ±65% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 113M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±15% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 326M ± 8% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.29G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.61G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 969M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24G ±160% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 708k |