| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-09-02T22:18:06.377711383Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250903.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250903.13/0 |
| upload-time | 2025-09-03T05:04:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.3µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.28GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±14% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.98G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.23G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ± 8% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 355M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 201M ±46% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 471M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±19% |
| [Geomean] | 732M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.09G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.08G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.17G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03G ±86% |
| [Geomean] | 4.24G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 4% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.3k ± 4% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 2% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±36% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±48% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 343M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±16% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.19G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30G ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 956M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17G ±196% |
| [Geomean] | 1.54G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.85k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 700k |