| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 28622c19591d95c9a83f706f2ed1b303d58da85f |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T19:01:55Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T19:11:32.324835078Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.12/0 |
| upload-time | 2025-11-06T01:59:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.78GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ±13% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.93GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ±11% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 576M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 271M ±14% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.68G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.78G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ±27% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 220M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±41% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 414M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 776M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 419M ±24% |
| [Geomean] | 717M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.11G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.39G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20G ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.17G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.69G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85G ±110% |
| [Geomean] | 3.53G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.1k ± 2% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 5% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.1G ±65% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±23% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 314M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±179% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 809M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.29G ±129% |
| [Geomean] | 963M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 1% |
| [Geomean] | 719k |