| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8cf7a0b4c956aad5a8b98efde8ea6b7cde173902 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:38:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T21:16:09.960500192Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.15/0 |
| upload-time | 2025-11-06T02:56:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.15GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.88GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.18GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.19GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.20GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.44GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.37GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.71GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.9M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.2M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.0M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.57M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.35M ±21% |
| [Geomean] | 15.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.54G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.36G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.42G ±15% |
| [Geomean] | 2.23G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.77M ± 4% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 148M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 38.4M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 163M ±106% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 13.8M ±218% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 20.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 363M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 167M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.13M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 415M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 166M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 7.51M ±137% |
| [Geomean] | 71.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.82M ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.57M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.28M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.80M ±18% |
| [Geomean] | 3.61M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.36G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.19G ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.44G ±16% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 494k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.18M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 833k ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.03M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ±212% |
| [Geomean] | 1.60M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |