| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2dd7e94e163f172472273b81846e6e3add412bc6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T23:06:20.394572712Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.17/0 |
| upload-time | 2025-11-06T04:24:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.15GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.44GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.21GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.4M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.30M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.50M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.5M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.62M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.48M ±30% |
| [Geomean] | 9.13M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.03G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.35G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.10G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.74M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28M ± 5% |
| [Geomean] | 1.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.99M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.28M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.30M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.19M ±112% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.33M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.22M ± 4% |
| [Geomean] | 3.37M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 32.8M ±232% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.9M ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 245M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 57.2M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.86M ±46% |
| [Geomean] | 47.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.99M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.21M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.19M ±12% |
| [Geomean] | 3.66M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.53M ±122% |
| [Geomean] | 875k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |