| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 28f1ad5782d80a0a3f95b004c6a822003fd0b1a1 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T23:15:09.831016358Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.18/0 |
| upload-time | 2025-11-06T04:32:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.54GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.4M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.98M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.26M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.8M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.07M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.37M ±23% |
| [Geomean] | 10.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.29G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ±32% |
| [Geomean] | 1.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.57M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.62M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 71.1M ±231% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.33M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 118M ±106% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.28M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.33M ± 2% |
| [Geomean] | 8.81M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 67.3M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 9.67M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 252M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 75.1M ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.57M ±121% |
| [Geomean] | 54.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.81M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.72M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.37M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.77M ±26% |
| [Geomean] | 3.66M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.37G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.16G ±21% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 988k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01M ±157% |
| [Geomean] | 774k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |