| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8cf7a0b4c956aad5a8b98efde8ea6b7cde173902 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:38:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T22:50:09.87668845Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.20/0 |
| upload-time | 2025-11-06T05:39:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 91.5µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.93GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±12% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9G ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.24G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9G ±48% |
| [Geomean] | 11.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 225M ±14% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 936M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 468M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 433M ±16% |
| [Geomean] | 753M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.08G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.62G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.86G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.56G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.95G ±133% |
| [Geomean] | 3.86G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.9k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 655k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.91G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8G ±57% |
| [Geomean] | 14.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±13% |
| [Geomean] | 167M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| [Geomean] | 339M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±127% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 710k |