| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2dd7e94e163f172472273b81846e6e3add412bc6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T00:17:13.632729529Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.23/0 |
| upload-time | 2025-11-06T07:05:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 4% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.45GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 295M ± 8% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.05G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.02G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.3G ±19% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±36% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 438M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 795M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 466M ±22% |
| [Geomean] | 743M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.95G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.55G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.35G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27G ±64% |
| [Geomean] | 3.93G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 4% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 5% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.5G ±68% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±42% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 326M ± 8% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48G ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17G ±123% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 4% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 4% |
| [Geomean] | 716k |