| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2e2072561cd5a451a6a361e238b74810df51f4ad |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T00:43:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T01:38:58.561668082Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.24/0 |
| upload-time | 2025-11-06T07:08:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16GB ±30% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70GB ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03GB ±30% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.96GB ±13% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.8M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±107% |
| [Geomean] | 89.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.98G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 768M ±250% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.99G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 860M ±134% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55M ±10% |
| [Geomean] | 41.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.5M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.5M ±82% |
| [Geomean] | 200M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.11G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.2M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.96G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 116M ±66% |
| [Geomean] | 811M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.43M ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.82M ±144% |
| [Geomean] | 34.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 776M ±246% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.3G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 882M ±128% |
| [Geomean] | 3.41G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.5M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 86.0M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.17M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.7M ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.8M ±111% |
| [Geomean] | 94.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 940M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.6M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.54G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.6M ±85% |
| [Geomean] | 313M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |