| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | daa220a1c952b50a05a3a9411f122689247881b8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T12:29:16.039995927Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.45/0 |
| upload-time | 2025-11-06T18:03:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±33% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±34% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.83GB ±15% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7M ±101% |
| [Geomean] | 95.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 900M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.44G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 705M ±138% |
| [Geomean] | 3.56G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21M ± 9% |
| [Geomean] | 47.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.3M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.7M ±86% |
| [Geomean] | 214M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 121M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.41G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±115% |
| [Geomean] | 878M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.0M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.64M ±140% |
| [Geomean] | 36.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 880M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 706M ±138% |
| [Geomean] | 3.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.55M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 207M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.2M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1M ±118% |
| [Geomean] | 104M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 940M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.6M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.0M ±125% |
| [Geomean] | 290M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |