| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3ae9e950021d79134146a751531f151a1f02d9bd |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T12:44:23.002530239Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.46/0 |
| upload-time | 2025-11-06T18:18:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.76GB ± 9% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84GB ±36% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.98GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.83GB ±16% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.3M ±132% |
| [Geomean] | 93.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.76G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.34G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 662M ±153% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 45.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 345M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.5M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3M ±92% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.64G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.91G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 135M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.37G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 120M ±152% |
| [Geomean] | 883M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 761k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.87M ±178% |
| [Geomean] | 36.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 670M ±150% |
| [Geomean] | 3.34G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 210M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 210M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.2M ±123% |
| [Geomean] | 105M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 678M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1M ±116% |
| [Geomean] | 265M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |