| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 48c7fa13c63761c8b52cbfac1f9eab062d475c0c |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T13:00:27Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T13:10:04.405252858Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.47/0 |
| upload-time | 2025-11-06T18:27:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.38GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.2M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.80M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.02M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.1M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.76M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.79M ±23% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.23G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.99G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.43M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.34M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.49M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.10M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 74.8M ±225% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.90M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.99M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 7.98M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.96M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.99M ± 5% |
| [Geomean] | 6.58M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 253M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 67.4M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 29.2M ±217% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 232M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 75.4M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 22.9M ±165% |
| [Geomean] | 76.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.21M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.76M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.57M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.15M ±13% |
| [Geomean] | 3.66M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.35G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 800k ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01M ±51% |
| [Geomean] | 735k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |