| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 28f1ad5782d80a0a3f95b004c6a822003fd0b1a1 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:35Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T12:36:53.513643426Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.48/0 |
| upload-time | 2025-11-06T19:24:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±10% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 542M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±19% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.1G ±22% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ±10% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 797M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 441M ±29% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.85G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25G ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.91G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.65G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.59G ±107% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 183M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 5% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.0G ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.8G ±39% |
| [Geomean] | 16.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±13% |
| [Geomean] | 172M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 334M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 344M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 337M ± 9% |
| [Geomean] | 338M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 994M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 682M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±87% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |