| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 48c7fa13c63761c8b52cbfac1f9eab062d475c0c |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T13:00:27Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T13:59:39.167445814Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.53/0 |
| upload-time | 2025-11-06T20:52:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.36GB ±12% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.19GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 430M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 578M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ± 7% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.05G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.62G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1G ±53% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±15% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 782M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 442M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 428M ±14% |
| [Geomean] | 718M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.56G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69G ±107% |
| [Geomean] | 3.87G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 693k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 2% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.5G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4G ±65% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 117M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±18% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 339M ±11% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07G ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 918M ±127% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 701k |