| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 43b91e7abd1c3b84c919c97bca30480d2610f9ec |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T17:34:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T17:51:26.251436247Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.56 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.56/0 |
| upload-time | 2025-11-06T23:31:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.44GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.00GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.22GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.78GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.18GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.89GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.75GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.7M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.20M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.04M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 47.4M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.9M ±170% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.62M ±23% |
| [Geomean] | 14.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.38G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.77G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.37G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.29G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.50G ±20% |
| [Geomean] | 2.28G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.73M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.75M ± 3% |
| [Geomean] | 3.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 167M ±152% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.92M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 108M ±118% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.27M ±293% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 369M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 175M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 14.9M ±181% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 256M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 168M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 7.41M ±140% |
| [Geomean] | 82.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.80M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.09M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.91M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.01M ±18% |
| [Geomean] | 4.19M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.71G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.28G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.49G ±22% |
| [Geomean] | 1.45G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 492k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.45M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.87M ±288% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.80M ±206% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.05M ±223% |
| [Geomean] | 2.68M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |