| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ad3ccd92e4c2ddfc1499a5e038eb0aa0012c0dda |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T17:58:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T18:32:18.876648952Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.58 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.58/0 |
| upload-time | 2025-11-06T23:50:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.51GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.0M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.83M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.64M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.5M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.79M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.56M ±21% |
| [Geomean] | 10.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.22G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.51G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.42G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.48G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 2.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.57M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.72M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.45M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.68M ± 4% |
| [Geomean] | 2.17M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 71.6M ±216% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.12M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.23M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.91M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.15M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.15M ± 1% |
| [Geomean] | 6.64M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 247M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 72.4M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 38.3M ±250% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 80.4M ±182% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 26.2M ±253% |
| [Geomean] | 84.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.75M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.48M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.21M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.68M ±46% |
| [Geomean] | 3.52M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.46G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 993M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.41G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.20M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 640k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11M ±98% |
| [Geomean] | 856k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |