| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 43b91e7abd1c3b84c919c97bca30480d2610f9ec |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T17:34:49Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T18:21:19.943875723Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.59/0 |
| upload-time | 2025-11-06T23:54:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.84GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08GB ±36% |
| [Geomean] | 3.57GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12GB ±29% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.11GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.01GB ±17% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 249M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 248M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1M ±94% |
| [Geomean] | 101M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.79G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 911M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.25G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 994M ±157% |
| [Geomean] | 4.26G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.17M ± 7% |
| [Geomean] | 48.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 398M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.5M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 403M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.5M ±67% |
| [Geomean] | 225M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.80G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.92G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 139M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.97G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±73% |
| [Geomean] | 960M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 439k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.4M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.4M ±120% |
| [Geomean] | 39.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 917M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 992M ±171% |
| [Geomean] | 3.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 114M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.67M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.7M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.6M ±89% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 943M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 489M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 120M ±166% |
| [Geomean] | 280M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 745k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |