| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 75b2bb1d1a62e69763aea6761b5be4b9c69e0214 |
| experiment-commit-time | 2025-11-04T20:41:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T19:37:13.002089117Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.9/0 |
| upload-time | 2025-11-06T01:10:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.73GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.92GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.02GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.09GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 238M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 238M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.99M ±15% |
| [Geomean] | 86.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.14G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 994M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.04G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 259M ±29% |
| [Geomean] | 3.54G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.13M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ± 0% |
| [Geomean] | 45.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.9M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.7M ±15% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.45G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.87G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 125M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.95G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.0M ±12% |
| [Geomean] | 809M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.3M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ±26% |
| [Geomean] | 28.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 989M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 254M ±37% |
| [Geomean] | 2.52G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.6M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.46M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.0M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.6M ±25% |
| [Geomean] | 87.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.51G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.3M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.33G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.9M ±20% |
| [Geomean] | 301M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |