| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0a95856b959b62aec3019264cb022789440c435a |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T20:20:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T10:45:01.917776205Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.32/0 |
| upload-time | 2025-11-07T16:15:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.99GB ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.50GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68GB ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.21GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.68GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.40GB ±22% |
| [Geomean] | 7.00GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.8M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.69M ± 6% |
| [Geomean] | 75.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.91G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 515M ±212% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.45G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 191M ±36% |
| [Geomean] | 2.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72M ± 7% |
| [Geomean] | 43.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.9M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.5M ±10% |
| [Geomean] | 181M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.35G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.3M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.70G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6M ± 4% |
| [Geomean] | 700M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.78M ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.30M ± 9% |
| [Geomean] | 23.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 518M ±198% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±43% |
| [Geomean] | 2.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.3M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.5M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.1M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1M ±10% |
| [Geomean] | 72.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.0M ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.5M ± 3% |
| [Geomean] | 238M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |