| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5f8fdb720c21873a8007b6c08aa9a5aee2125f76 |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T20:20:37Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T11:05:48.717004742Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.34/0 |
| upload-time | 2025-11-07T16:47:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.17GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.73GB ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.38GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.90GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.70GB ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.45GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.62GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 9.93GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.66GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.61GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 62.5M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.6M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.48M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.3M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71M ±244% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.31M ±30% |
| [Geomean] | 13.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.54G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 620M ±311% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±31% |
| [Geomean] | 1.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 190M ±138% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 50.1M ±251% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 149M ±91% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.89M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 18.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 454M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 179M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.44M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 260M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 67.7M ±272% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.26M ± 8% |
| [Geomean] | 54.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 895k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.76M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.99M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.88M ±246% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.42M ±26% |
| [Geomean] | 3.13M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 558M ±285% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±31% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 481k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.06M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 925k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 725k ±10% |
| [Geomean] | 1.13M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |