| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e12d8a90bf877af5984ae74b4eff00006d4d953a |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T18:05:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T12:34:59.67043366Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.36/0 |
| upload-time | 2025-11-07T17:54:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.9M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.63M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.13M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.2M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.01M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.76M ±17% |
| [Geomean] | 10.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.11G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.09G ±17% |
| [Geomean] | 1.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.54M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.56M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.15M ± 2% |
| [Geomean] | 1.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 95.5M ±155% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.11M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 93.4M ±151% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.14M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06M ± 2% |
| [Geomean] | 8.48M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 248M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 28.4M ±210% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 10.6M ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 68.0M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.61M ±106% |
| [Geomean] | 46.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.76M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.63M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.45M ±28% |
| [Geomean] | 3.46M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.38G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08G ±18% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 967k ±159% |
| [Geomean] | 770k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |