| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f93186fb448f77adb8615b0235759a31035d5df8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T20:18:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T13:23:36.748954269Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.39/0 |
| upload-time | 2025-11-07T19:04:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.11GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.38GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.97GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.76GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.08GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.14GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.28GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.9M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.63M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.95M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.2M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.62M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.69M ±30% |
| [Geomean] | 13.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.58G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.83G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.39G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.00G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.14G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.35G ±29% |
| [Geomean] | 2.18G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 176M ±129% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.92M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 178M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.2M ±226% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 15.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 259M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 176M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.26M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 351M ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 135M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.10M ±10% |
| [Geomean] | 57.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.70M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.54M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.79M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.06M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.65M ±29% |
| [Geomean] | 3.72M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.40G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.34G ±30% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 488k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.59M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 825k ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.83M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 725k ±10% |
| [Geomean] | 1.15M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |