| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T15:08:56.266058069Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.42/0 |
| upload-time | 2025-11-07T20:27:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.6µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.21GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.1M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.03M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.53M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.9M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.43M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43M ±24% |
| [Geomean] | 8.99M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.97G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.37G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 776M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.34G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 987M ±36% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.63M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 92.5M ±145% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.24M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 72.3M ±236% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.14M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.25M ± 5% |
| [Geomean] | 8.26M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.91M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.68M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.27M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 11.1M ±193% |
| [Geomean] | 21.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.10M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.13M ±39% |
| [Geomean] | 2.93M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.32G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 772M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±35% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 612k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 740k ±46% |
| [Geomean] | 636k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.3k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |