| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T15:10:10.347110921Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.46/0 |
| upload-time | 2025-11-07T21:56:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 527M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 430M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 520M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±16% |
| [Geomean] | 405M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.23G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.9G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.7G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.7G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ±17% |
| [Geomean] | 13.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 310M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±32% |
| [Geomean] | 286M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 453M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 931M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±22% |
| [Geomean] | 712M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.54G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.30G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.31G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.93G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54G ±76% |
| [Geomean] | 4.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 698k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.0k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 188M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| [Geomean] | 214M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.1G ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.8G ±44% |
| [Geomean] | 17.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±34% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 330M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 314M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.58G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.61G ±183% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.76G ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 992M ±96% |
| [Geomean] | 1.45G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.09k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 711k |