| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ff654ea1000af81bd08f24faf06c2113e8df001a |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T22:25:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T14:38:29.50548462Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251121.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.42/0 |
| upload-time | 2025-11-21T20:15:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31GB ±27% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.84GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.54GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 249M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.5M ±72% |
| [Geomean] | 111M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.95G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.75G ±45% |
| [Geomean] | 5.35G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 202M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.45M ±19% |
| [Geomean] | 48.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 372M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.6M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 374M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 389M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 133M ±18% |
| [Geomean] | 254M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.68G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.13G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 173M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.69G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±16% |
| [Geomean] | 1.07G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.23k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 742k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 738k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 434k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.7M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2M ±85% |
| [Geomean] | 48.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.36G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.73G ±32% |
| [Geomean] | 4.53G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.68M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.8M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±17% |
| [Geomean] | 139M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.45G ±177% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 168M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±19% |
| [Geomean] | 474M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 2% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 736k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 2% |
| [Geomean] | 1.11M |