| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | ff654ea1000af81bd08f24faf06c2113e8df001a |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T22:25:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T15:06:08.166979116Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251121.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.44/0 |
| upload-time | 2025-11-21T20:47:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.12GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.97GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.36GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.19GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.57GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.56GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.35GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.65GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.53GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 50.9M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.82M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.68M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.7M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.87M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.62M ±34% |
| [Geomean] | 14.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.34G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.40G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40G ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48G ±27% |
| [Geomean] | 2.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.2M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 121M ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.96M ±239% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 159M ±111% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 19.0M ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 16.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 362M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 169M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.07M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 371M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 125M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.30M ±92% |
| [Geomean] | 64.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.1k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.68M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.59M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.31M ±30% |
| [Geomean] | 3.78M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.34G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30G ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.56G ±46% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 640k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.65M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 750k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.86M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.91M ±136% |
| [Geomean] | 1.45M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 27.9k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |