| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8c3195973bd01da372713c4a7aac3e8e6f619ce5 |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T22:42:50Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T14:50:35.030325324Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251121.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.46/0 |
| upload-time | 2025-11-21T21:42:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.0µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 84.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.90GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±12% |
| [Geomean] | 5.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.93GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.87GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ±10% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 513M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 326M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 429M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 528M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 299M ±13% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.49G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.0G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4G ±53% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 305M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 339M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ±11% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 501M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 980M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 445M ±17% |
| [Geomean] | 733M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.27G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.39G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.91G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.97G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.55G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32G ±108% |
| [Geomean] | 4.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.7k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.8k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 700k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.8k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 709k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 245M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 3% |
| [Geomean] | 220M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.2G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2G ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ±71% |
| [Geomean] | 16.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±13% |
| [Geomean] | 171M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| [Geomean] | 346M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.77G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.78G ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.47G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 882M ±90% |
| [Geomean] | 1.42G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 704k |