| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T17:23:18.3429414Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251122.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.1/0 |
| upload-time | 2025-11-22T00:07:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ±10% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 551M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 572M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ± 9% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.60G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±14% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±27% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 414M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 753M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 409M ±19% |
| [Geomean] | 711M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.69G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.57G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.85G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54G ±80% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 672k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 5% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.3G ±75% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 173M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±34% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 298M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ±14% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.24G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.42G ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.45G ±150% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |