| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | dbd2ab999262e1c9304d0591d6883f83b09c8570 |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T17:48:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T18:26:28.685585652Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251122.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.2/0 |
| upload-time | 2025-11-22T00:08:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 50.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 42.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 50.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 42.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 41.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.97GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.62GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.99GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56GB ±21% |
| [Geomean] | 3.89GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.97GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.96GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.00GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.97GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.69GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 252M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 269M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.9M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 251M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 263M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.9M ±35% |
| [Geomean] | 142M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.11G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.11G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.52G ±50% |
| [Geomean] | 5.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.69M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.42M ±37% |
| [Geomean] | 51.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 399M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 151M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 399M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 406M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 153M ±20% |
| [Geomean] | 292M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.83G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.04G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ±22% |
| [Geomean] | 1.19G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 19.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 6.99k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.18M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 704k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 706k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.4k ± 0% |
| [Geomean] | 420k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.0M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.3M ±38% |
| [Geomean] | 71.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.54G ±48% |
| [Geomean] | 4.58G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 333k ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 6.14M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 131M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 134M ±22% |
| [Geomean] | 174M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759M ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±20% |
| [Geomean] | 427M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 702k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 705k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.09M |