| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b9d86baae34197004a175c5c02b901240056a250 |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T17:33:16Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T17:48:58.080211313Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251122.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.5/0 |
| upload-time | 2025-11-22T00:33:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.81GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.41GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.42GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.25GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 433M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 429M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±13% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.97G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.0G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.59G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ± 9% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±37% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 779M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 448M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 757M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 421M ±35% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.58G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.78G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.27G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.49G ±84% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 670k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 189M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.84G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.4G ±72% |
| [Geomean] | 14.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±38% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 311M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 302M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±17% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 747M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.55G ±142% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 721k |