| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a9704f89ea6bc02815557db8d89c1fa22a779b7e |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T19:45:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T20:16:24.798137908Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251122.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.8/0 |
| upload-time | 2025-11-22T01:49:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±27% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ±30% |
| [Geomean] | 5.13GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.01GB ±22% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.6M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4M ±66% |
| [Geomean] | 94.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.79G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 636M ±164% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±81% |
| [Geomean] | 4.28G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 2% |
| [Geomean] | 43.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.2M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.8M ±50% |
| [Geomean] | 213M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.80G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.72G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 136M ±51% |
| [Geomean] | 875M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.08M ±156% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.1M ±86% |
| [Geomean] | 37.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 627M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±78% |
| [Geomean] | 3.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 84.5M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.8M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.18M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.5M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5M ±68% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.35G ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.6M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.38G ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±64% |
| [Geomean] | 352M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |