| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e1ce1bfa7f0d44e864d8ea6d6cec62c09668ad66 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:32:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:41:31.251219986Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.56 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.56/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:19:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.00GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.43GB ±28% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.88GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.84GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.55GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 242M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 248M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 242M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 257M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.8M ±69% |
| [Geomean] | 119M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.05G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.2G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.41G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.13G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.54G ±81% |
| [Geomean] | 5.60G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 202M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 208M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.68M ±12% |
| [Geomean] | 45.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 381M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 130M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 383M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 404M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 123M ±22% |
| [Geomean] | 267M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.06G ±89% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.12G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.67G ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±14% |
| [Geomean] | 1.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.16k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 736k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 729k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 430k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4M ±82% |
| [Geomean] | 55.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.57G ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±81% |
| [Geomean] | 4.90G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.65M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 214M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 110M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 224M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±24% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 815M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±13% |
| [Geomean] | 405M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 735k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 727k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |