| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 12d437c09a2ea871333547c8ac3ea536f433891b |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:54:23Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T17:17:46.986443896Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.58 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.58/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:36:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.32GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.53GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.3M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.76M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.98M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.7M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.03M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.23M ±44% |
| [Geomean] | 9.37M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.91G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.07G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.32G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.07G ±12% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.47M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.05M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.46M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| [Geomean] | 1.53M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.61M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.02M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 73.2M ±221% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.04M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 4.80M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 16.6M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 15.2M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 67.6M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.27M ±35% |
| [Geomean] | 43.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.11M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.41M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.41M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.83M ±31% |
| [Geomean] | 3.43M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±15% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 971k ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.20M ±142% |
| [Geomean] | 805k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |