| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 12d437c09a2ea871333547c8ac3ea536f433891b |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:54:23Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T17:12:04.153847589Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.60 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.60/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:56:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.37GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.90GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.91GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.08GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.28GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.92GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.49GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.63GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.55GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 50.4M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 13.1M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.91M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.2M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.0M ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.49M ±15% |
| [Geomean] | 14.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.66G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.00G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.99G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38G ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.34G ±20% |
| [Geomean] | 2.30G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.73M ± 4% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 111M ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 44.9M ±274% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 193M ±126% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 18.0M ±214% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 21.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 250M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 214M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.90M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 368M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 146M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.83M ± 3% |
| [Geomean] | 59.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.99M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.24M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.01M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.62M ±17% |
| [Geomean] | 3.64M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.81G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.21G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.36G ±24% |
| [Geomean] | 1.39G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 498k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.21M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 700k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.61M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 750k ±20% |
| [Geomean] | 1.17M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 878k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |