| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e8fdfeb72b0468b645f256bcaf46570f866a54fd |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T17:18:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T17:42:06.604026076Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.62 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.62/0 |
| upload-time | 2025-11-25T23:14:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±29% |
| [Geomean] | 3.91GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ±32% |
| [Geomean] | 5.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.15GB ±15% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.3M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1M ±66% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.45G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±88% |
| [Geomean] | 4.60G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.7M ±57% |
| [Geomean] | 231M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.49G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.83G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.46G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.52G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 132M ±58% |
| [Geomean] | 932M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.0M ±83% |
| [Geomean] | 44.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 986M ±89% |
| [Geomean] | 3.96G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.0M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9M ±73% |
| [Geomean] | 123M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 738M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 142M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±68% |
| [Geomean] | 325M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |