| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 433c01e94efe72f985096839d0631103b3163be6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:31:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:39:17.330043445Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.63 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.63/0 |
| upload-time | 2025-11-25T23:27:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56GB ±14% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ±12% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 564M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±12% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.61G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.1G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.85G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±25% |
| [Geomean] | 10.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±34% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 463M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±21% |
| [Geomean] | 739M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.74G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26G ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.42G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.15G ±81% |
| [Geomean] | 3.86G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 667k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 4% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.0G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.7G ±79% |
| [Geomean] | 14.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 171M ±39% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 313M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 874M ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 910M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.30G ±122% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 4% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 4% |
| [Geomean] | 710k |