| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 113eb42efca8e14355f57c89cd38d31616728a27 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:31:06Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:39:10.515176909Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.14/0 |
| upload-time | 2025-11-26T02:27:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.53GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±15% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ±11% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 424M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 278M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±11% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.95G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.7G ±74% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±26% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 409M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 790M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 430M ±22% |
| [Geomean] | 709M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.95G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.12G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.06G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.65G ±83% |
| [Geomean] | 3.68G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 662k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 5% |
| [Geomean] | 192M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.9G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5G ±74% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±47% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 323M ±19% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 916M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 839M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.96G ±133% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 720k |