| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 287017acebd27203aa3218abbd11ed65c2280cf8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:21:16.443484033Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.16/0 |
| upload-time | 2025-11-26T03:08:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.75GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.71GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.47GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 276M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 273M ±13% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.89G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.6G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8G ±16% |
| [Geomean] | 11.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±28% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 782M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 411M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 846M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 413M ±18% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.09G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.51G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.47G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.61G ±106% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 662k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.2k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.3k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 227M ± 6% |
| [Geomean] | 189M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.78G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.9G ±37% |
| [Geomean] | 14.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±33% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 304M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 305M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| [Geomean] | 310M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 830M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 950M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 820M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.90G ±140% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7k ± 3% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 3% |
| [Geomean] | 723k |