| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 113eb42efca8e14355f57c89cd38d31616728a27 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:31:06Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:38:19.118626583Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.5/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:08:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±30% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.18GB ±33% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.80GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.07GB ±19% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 219M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 218M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6M ±82% |
| [Geomean] | 89.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.07G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 700M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.11G ±86% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 9% |
| [Geomean] | 43.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.5M ±64% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.22G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 104M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.65G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.62G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±68% |
| [Geomean] | 834M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.42M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.2M ±102% |
| [Geomean] | 34.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 708M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±85% |
| [Geomean] | 3.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.5M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.5M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.34M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.0M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.2M ±83% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 871M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.5M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±75% |
| [Geomean] | 295M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 792k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |