| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 287017acebd27203aa3218abbd11ed65c2280cf8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:20:39.055081888Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.9/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:52:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12GB ±33% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07GB ±31% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.99GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.99GB ±14% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 231M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3M ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 238M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5M ±140% |
| [Geomean] | 101M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.04G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 925M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.85G ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 919M ±97% |
| [Geomean] | 4.24G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.14M ±18% |
| [Geomean] | 46.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.2M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.4M ±86% |
| [Geomean] | 223M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.87G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 132M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.76G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 120M ±67% |
| [Geomean] | 899M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.3M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.9M ±180% |
| [Geomean] | 41.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 933M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 924M ±96% |
| [Geomean] | 3.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 113M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.78M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.1M ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.5M ±115% |
| [Geomean] | 112M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 961M ±179% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 112M ±132% |
| [Geomean] | 329M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 748k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |