| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b6b8b2fe6ef8ceb727c7a157750cdd4e61393489 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T15:32:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T15:39:42.810141478Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251223.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.20/0 |
| upload-time | 2025-12-23T22:23:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.2µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.59GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±11% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 548M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 267M ±13% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.70G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±67% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±42% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 423M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 779M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 384M ± 9% |
| [Geomean] | 702M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.48G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.46G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.14G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.58G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.91G ±89% |
| [Geomean] | 3.46G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 0% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.1k ± 0% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 5% |
| [Geomean] | 193M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.57G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.2G ±23% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±47% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 328M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±16% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 813M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 572M ±41% |
| [Geomean] | 916M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 718k |