| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 1b3db48db7afc3fe17440af28cdeac67a0d048f1 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T18:03:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T18:08:38.039660295Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251223.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.23/0 |
| upload-time | 2025-12-23T23:49:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.23GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.02GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.22GB ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.52GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.01GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.08GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.72GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.15GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.53GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 45.4M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.7M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.96M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.1M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.17M ±199% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.97M ±32% |
| [Geomean] | 14.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.25G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.53G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.36G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.42G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.10G ±229% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.37G ±23% |
| [Geomean] | 2.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.7M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 116M ±146% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 26.6M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 163M ±167% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.2M ±219% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 17.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 330M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 167M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.17M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 341M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 142M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.73M ±77% |
| [Geomean] | 61.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.89M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.80M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.86M ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.88M ±31% |
| [Geomean] | 3.58M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.37G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.02G ±230% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.36G ±28% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 496k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.07M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 812k ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.75M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.21M ±189% |
| [Geomean] | 1.37M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |