| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 3e0e1667f694e989371e021dd8f269dae5a78e9f |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T18:51:32Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-24T08:28:59.838894919Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251224.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251224.32/0 |
| upload-time | 2025-12-24T15:18:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.20GB ±11% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 308M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 575M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ± 9% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.4G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±14% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 8% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 846M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 470M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±29% |
| [Geomean] | 753M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.67G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.08G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.26G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19G ±120% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 2% |
| [Geomean] | 211M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.8G ±85% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±35% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ± 8% |
| [Geomean] | 333M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.48G ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.53G ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±153% |
| [Geomean] | 1.30G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.86k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 1% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 1% |
| [Geomean] | 699k |